תפיסה על סמים בצבא – עדיף לא להגיע למצב כזה

צה"ל נלחם במשך שנים ארוכות נגד ביצוע עבירות מסוימות במהלך השירות הצבאי של חייליו. הוא איננו מוכן להתפשר והוא מציג גישה מאוד קיצונית, מעצם טבעה של המערכת הרבה יותר קשוחה וקפדנית.

כך למשל, חיילים שנתפסו נוהגים בצורה מסוכנת, גונבים רכוש, חיילים אשר נתפסו בביצוע עבירות מין, נשפטים בצורה חמורה מאוד, גם ביחס למשפט הפלילי האזרחי וגם ביחס לאופי העבירה. אך נדמה שהדוגמא הכי טובה שיש זה בכל מה שקשור לעבירות סמים. כאן הצבא לא מוכן להתפשר ואפילו לא במעט, בטח לא אם מדובר בעבירות משמעותיות, כמו גידול, ייצור, הפקה, מכירה. הצבא נלחם בכל הכח נגד מבצעי עבירות שכאלה.

צריך להבין, תפיסה על סמים בצבא זה לא דבר סטנדרטי. נכון, שכלל החברה הולכת לכיוון של הקלה עם מעשנים, בטח בכל מה שקשור לסמים קלים, אך בצבא אי אפשר להרשות מצב כזה. חיילים חייבים להיות נקיים, מפוכחים, הם חיילים להיות במצב שיאפשר להם לבצע את המשימה שהוטלה עליהם. כאן צריך להוסיף עוד תזכורת קלה, מבחינת צה"ל ומבחינת המדינה עצמה, הרי חייל שמתגייס לשירות צבאי, הוא רכוש צה"ל כל עוד הוא נמצא בידיים שלו. ברגע שהוא משתחרר, הכל משתנה וזה כבר משהו אחר.

מדי שנה, על פי הערכות, נפתחים למעלה מ-1500 תיקים כנגד חיילים שחשודים בביצוע עבירות סמים בעת שירותם הצבאי. חלק מהתיקים הופכים לכתבי אישום, אחרים נסגרים מסיבות שונות. מנעד העבירות בתחום הוא מאוד רחב, בדרך כלל הוא מגיע לכדי כליאה בכלא צבאי לתקופה מסוימת. אך זה גם תלוי מיהו החייל שנתפס, מה העבירה שביצע, כמה עבירות ביצע בעבר ועוד. בכל מקרה, צה"ל נלחם קשה בשביל למגר את הבעיה של שימוש בסמים בעת השירות הצבאי ולכן הוא גם מוכן להעניש בחומרה, כל חייל שמפר את החוק ומעשן.

כיצד מתמודדים עם מצב כזה

על מנת להתמודד עם מצב מסוג זה, הדרך הטובה ביותר היא לשכור את שירותיו של עורך דין שמתמחה בדין הצבאי וידע לייצג אותנו בצורה נאמנה. מדובר על עורך דין שלא רק התמחה בדין הצבאי אלא גם יש לו את הסמכות להופיע בפני בית משפט צבאי. כאן המקום להדגיש, חיילים שלא יכולים להרשות לעצמם לשכור עורכי דין, יכולים לפנות לסנגוריה הצבאית ולבקש שההיא תספק להם עורך דין מטעמה.

עלינו לקחת בחשבון מה הן ההשלכות של תפיסה על סמים בצבא, בשביל להבין מדוע יש לשכור עורך דין צבאי איכותי. ראשית, העבירה יכולה להוביל לתקופת מאסר בכלא צבאי, כמו כן, ביצוע עבירה מסוג זה, מובילה לרישום פלילי לא רק בזמן השירות הצבאי אלא גם באזרחות, שלילת רישיון צבאי ולעיתים אף אזרחי, ועוד. צריך לומר, לא פעם הצבא בוחר בתום תקופת המאסר לשחרר את החייל משירות, דבר שיכול להיות מאוד בעייתי לאחר מכן באזרחות.

עורך דין צבאי ידע לייצג את הלקוחות שלו בצורה אפקטיבית, הוא ידע לעמוד מול הגורמים השונים ברשויות ולהציג את הטיעונים של הלקוחות, להגן על האינטרסים שלהם ולנסות לעשות הכל בשביל להוציא אותם נקיים. במידה וזה לא המצר, אזי שעורכי דין יעשו הכל בשביל לצמצם במידת האפשר את העונש שבית המשפט יכול ורוצה להטיל על הלקוחות שהם מייצגים.

עורך דין פלילי מקצועי, ידע לייצג את הלקוחות שלו מתחילת התהליך ועד סופו, בכל עת, הוא ידע לייצג אותם בצורה מקצועית ונאמנה בשביל להגן על הזכויות שלהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.