מחיקה ופירוק של עמותה – איך זה עובד?

פברואר 25, 2021 admin 0 Comments

׳המגזר השלישי׳ הוא מונח-על הכולל את קשת העמותות, עם מטרותיהן השונות, שאינן שייכות למגזר הציבורי (כלומר למדינה) או למגזר הפרטי (דוגמת מיזם פרטי מרוויח). המושגים ׳עמותה׳ או ׳ארגון ללא כוונות רווח׳, מתארים ארגונים אשר חולקים את אותם מרכיבים בסיסיים:

 1. ארגונים לא ממשלתיים: למרות שהעמותה יכולה לעבוד עם או לצד רשות ממשלתית ועשויה לקבל מימון ממשלתי, ארגון השייך למגזר השלישי לא תלוי בממשלה.
 2. ארגונים ללא כוונת רווח: ארגון השייך למגזר השלישי מגייס כספים ומייצר עודפים כספיים במטרה להשקיע ביעדים חברתיים, סביבתיים או תרבותיים. העמותה לא מבקשת להשיג רווחים כמטרה בפני עצמה.
 3. ארגונים המודרכים על ידי ערכים: כל עמותה שואפת למטרות ספציפיות אשר לרוב תואמת נקודות מבט חברתיות ופוליטיות מסוימות. מטרות אלה עשויות להיות קשורות למפלגות פוליטיות, או לעבוד עם מפלגות פוליטיות, אבל מפלגה פוליטית אינה ארגון השייך למגזר השלישי.

הגשת בקשה לפירוק עמותה על פי החוק

מה קורה כאשר העמותה שהקמתם מגיעה לצומת דרכים שבה נראה כאילו האפשרות היחידה היא לסגור, לפרק או למחוק אותה? לפי חוק העמותות, התש״ם-1980, הגשת בקשה עבור פירוק ומחיקת עמותה יכולה להתבצע על ידי העמותה עצמה (אשר מגישה בקשה לפירוק מרצון) או רשם העמותות, היועץ המשפטי לממשלה או הנושים (אשר מגישים לבית המשפט בקשה לפירוק העמותה ולסגירתה, מסיבות שונות).כיוון שמדובר בנקיטה בהליכים על פי החוק, רצוי במקרים אלו להיעזר בשירותיו של עורך דין מוסמך שיוכל לנווט את ההליך באופן הנדרש, בעיקר במקרה שבו לא אתם מגישים את הבקשה לפירוק אלא אחד הגורמים האחרים שרשאים לעשות זאת בתנאים מסוימים.

באילו מקרים תוכלו להגיש בקשה לפירוק העמותה מרצון?

כל עמותה יכולה להגיש בקשה לפירוק מרצון בהתקיים שני תרחישים עיקריים:

 1. העמותה אינה בעלת נכסים ולא קיימה שום פעילות כספית.
 2. העמותה בעלת נכסים וקיימה פעילות כספית אבל:
 • אין לה חובות.
 • יש לה חובות אותם תוכל לפרוע במלואם בתום שנה מתחילת הליך הפירוק מרצון.

אם זה המצב של העמותה שלכם, נראה שתוכלו להתחיל בפעולות לפירוק העמותה מבלי לערב בנושא לא את בית המשפט ולא את הכונס הרשמי. התייעצו עם עורך דין כאמור כדי לעשות זאת בצורה נכונה.

באילו מקרים פירוק העמותה מעורב בהגשת בקשה לבית המשפט?

רשם העמותות, היועץ המשפטי לממשלה או נושים – יכולים להגיש בקשה לפירוק העמותה שלכם. הבקשה תוגש לבית המשפט המחוזי באזור שבו אתם רשומים. מצב זה יכול לקרות במספר מצבים:

 • אם ניהלתם את פעילות העמותה בניגוד לחוק או בניגוד למטרות ולתקנון של העמותה.
 • אם מטרות העמותה שוללות את זכות קיומה של המדינה ופוגעות במשטר הדמוקרטי.
 • התמנה חוקר לחקור את העמותה והוא ממליץ על פירוקה.
 • העמותה בחובות ולא יכולה לפרוע את חובותיה.
 • בית המשפט מצא שיש לפרק את העמותה שלכם מכוח היושר והצדק.
 • הכרזתם על אסיפה כללית לטובת פירוק העמותה, שלחתם הודעות לחברי האסיפה 21 ימים מראש והאסיפה החליטה לפרק את העמותה ברוב של 2/3 מהמצביעים בה.

 

Leave a Reply:

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

five × 3 =