׳המגזר השלישי׳ הוא מונח-על הכולל את קשת העמותות, עם מטרותיהן השונות, שאינן שייכות למגזר הציבורי (כלומר למדינה) או למגזר הפרטי (דוגמת מיזם פרטי מרוויח). המושגים ׳עמותה׳ או ׳ארגון ללא כוונות רווח׳, מתארים ארגונים אשר חולקים את אותם מרכיבים בסיסיים:

  1. ארגונים לא ממשלתיים: למרות שהעמותה יכולה לעבוד עם או לצד רשות ממשלתית ועשויה לקבל מימון ממשלתי, ארגון השייך למגזר השלישי לא תלוי בממשלה.
  2. ארגונים ללא כוונת רווח: ארגון השייך למגזר השלישי מגייס כספים ומייצר עודפים כספיים במטרה להשקיע ביעדים חברתיים, סביבתיים או תרבותיים. העמותה לא מבקשת להשיג רווחים כמטרה בפני עצמה.
  3. ארגונים המודרכים על ידי ערכים: כל עמותה שואפת למטרות ספציפיות אשר לרוב תואמת נקודות מבט חברתיות ופוליטיות מסוימות. מטרות אלה עשויות להיות קשורות למפלגות פוליטיות, או לעבוד עם מפלגות פוליטיות, אבל מפלגה פוליטית אינה ארגון השייך למגזר השלישי.

הגשת בקשה לפירוק עמותה על פי החוק

מה קורה כאשר העמותה שהקמתם מגיעה לצומת דרכים שבה נראה כאילו האפשרות היחידה היא לסגור, לפרק או למחוק אותה? לפי חוק העמותות, התש״ם-1980, הגשת בקשה עבור פירוק ומחיקת עמותה יכולה להתבצע על ידי העמותה עצמה (אשר מגישה בקשה לפירוק מרצון) או רשם העמותות, היועץ המשפטי לממשלה או הנושים (אשר מגישים לבית המשפט בקשה לפירוק העמותה ולסגירתה, מסיבות שונות).כיוון שמדובר בנקיטה בהליכים על פי החוק, רצוי במקרים אלו להיעזר בשירותיו של עורך דין מוסמך שיוכל לנווט את ההליך באופן הנדרש, בעיקר במקרה שבו לא אתם מגישים את הבקשה לפירוק אלא אחד הגורמים האחרים שרשאים לעשות זאת בתנאים מסוימים.

באילו מקרים תוכלו להגיש בקשה לפירוק העמותה מרצון?

כל עמותה יכולה להגיש בקשה לפירוק מרצון בהתקיים שני תרחישים עיקריים:

  1. העמותה אינה בעלת נכסים ולא קיימה שום פעילות כספית.
  2. העמותה בעלת נכסים וקיימה פעילות כספית אבל:

אם זה המצב של העמותה שלכם, נראה שתוכלו להתחיל בפעולות לפירוק העמותה מבלי לערב בנושא לא את בית המשפט ולא את הכונס הרשמי. התייעצו עם עורך דין כאמור כדי לעשות זאת בצורה נכונה.

באילו מקרים פירוק העמותה מעורב בהגשת בקשה לבית המשפט?

רשם העמותות, היועץ המשפטי לממשלה או נושים – יכולים להגיש בקשה לפירוק העמותה שלכם. הבקשה תוגש לבית המשפט המחוזי באזור שבו אתם רשומים. מצב זה יכול לקרות במספר מצבים:

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.