חקירה במשטרה – גם לנחקר יש זכויות

אין ספק בכלל שאחד הרגעים הכי מלחיצים שאדם יכול לעמוד בפניו, זה הרגע בו הוא מוזמן לחקירה במשטרה.

זה לא משנה אם מדובר בחקירה על בסיס אשמה מסוימת או בחקירה מתוך כוונה שהוא יספק עדות. בכל מקרה, מדובר ברגע מלחיץ, רגע לא פשוט ובוודאי ברגע שיכול לשבור כל אחד, גם את האדם החזק ביותר.

צריך להבין, כשאדם מוזמן לחקירה במשטרה יש לכך אפקטים מצטברים. למשל, אם מדובר באדם מפורסם, לא דווקא שר, חבר כנסת או אמן, אפילו אדם מפורסם באזור בו הוא מתגורר או בתחום בו הוא עובד, הרי שזה יכול לייצר אפקט שלילי לגביו. מעבר לכך, כאשר נכנסים לחקירה, יודעים איך מגיעים אליה אך אי אפשר לדעת מה יקרה בפנים, מה יש לחוקרים, איזה מידע עומד לרשותם וכיצד אפשר להתמודד איתו. צריך לזכור גם, לחוקרים יש הרבה יותר ידע וניסיון במצבים כאלה והם יכולים לגרום לחשוד להודות בדברים, גם בלי כוונה. לכן מדובר על סיטואציה מלחיצה ולא נוחה.

מן הסתם, יש מצבים בהם חקירה במשטרה יכולה להיות סיטואציה קצת פחות בעייתית. למשל, אם החשוד יודע שהוא עלול להיות מוזמן לחקירה והוא מתכונן אליה היטב. סביר להניח שלא כל אחד ייהנה מהפריווילגיה הזאת, אך חשודים שמבצעים פעולות שונות שעלולות לעורר עניין במשטרה, יכולים להבין לבד, שייתכן וזה יקרה והם אכן יוזמנו לחקירה בעתיד. כמו כן, אפשר להפוך את החקירה לאירוע קצת פחות מלחיץ אם מגיעים אליה עם עורך דין צמוד.

צריך לזכור, גם לחשודים יש זכויות. עצם זה שהם חשודים בביצוע עבירה כזו או אחרת, לא אומר שהמשטרה יכולה להתייחס אליהם איך שהיא רוצה. החוק מגדיר בצורה ברורה מה הן הזכויות של החשודים ומה יכולה המשטרה לעשות. למשל, כמה זמן היא יכולה לחקור אותם ברצף, מתי היא אמורה לספק להם אפשרות לדבר עם עורך דין, כל מה שקשור לגבי אוכל ושתייה, שינה, איזה מידע המשטרה אמורה לספק לחשוד אודות החקירה והסטטוס שלו, באילו כלים היא יכולה להשתמש וכיצד היא יכולה להשיג אותם ועוד.

בשנים האחרונות אנחנו נחשפים יותר ויותר למקרים בהם המשטרה חוטאת ומפירה זכויות של חשודים, זה חשוב לשים לכך, שכן הרבה פעמים כל הפרה כזו, יכולה לעזור לחשוד בהמשך. למשל, אם יתברר שהמשטרה ביצעה פעולות לא חוקיות לצורך השגת מידע מסוים או כל דבר אחר, הרי שבית המשפט עלול לפסול זאת ואף לשחרר את החשוד.

מדוע משתלם להתייעץ עם עורך דין לפני חקירה

אם אתם מוזמנים לחקירה, דבר ראשון שעליכם לעשות זה להתייעץ עם עורך דין בתחום הפלילי. הוא ידע לספק לכם מידע, המלצות, כיצד לנהוג. הוא ידע מה עליכם לעשות בשביל שלא תמצאו את עצמכם עומדים מול החוקרים ולא יודעים מה להשיב, כיצד להשיב, שלא תמצאו את עצמכם אומרים דברים שמפלילים אתכם.

יש לכם זכות מלאה להתייעץ עם עורך דין, יש לכם גם זכות מלאה לבקש שעורך הדין יצטרף לחקירה בשלב מסוים. ברגע שאתם מתייעצים איתו, תדעו בדיוק מה הזכויות שלכם, מה השוטרים יכולים לעשות ומה לא, איזה מידע הם אמורים לספק לכם ועוד. כמו כן, אתם יכולים באותו שלב, להחליט שהוא מייצג אתכם, ואז כל התהליך יתנהל דרכו, הוא גם ייאבק עבורכם על תנאי החקירה ועל דברים אחרים.

רצוי מאוד לא להגיע לחקירה לבד. תיעזרו בעורך דין לאורך כל שלבי החקירה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.