כמה חיכיתם כבר לצאת לכביש עם הרכב החדש? רגע לפני שאתם כובשים את נתיבי איילון, חשוב שתחשבו על אמצעי הזהירות הרלבנטיים לביטחונכם ולביטחון המשתמשים בכביש על מנת להימנע מעבירות תנועה.
עבירות תעבורה מתייחסות לשימוש בכלי התנועה בניגוד לחוק. נהגים שיוצאים לכביש צריכים להבין מה נדרש מהם מעבר לידיעה של תפעול כלי הרכב, מציות לחוקי התנועה ועד קבלת החלטות מושכלות בזמן אמת. עבירות תנועה עשויות להגיע לקנסות כבדים, שלילת רישיון ואישום פלילי עם מאסר בפועל.
בשנים האחרונות חלה אכיפה גבוהה יותר בכבישים עם שוטרים בדרך, מצלמות תנועה והחמרה בענישה על מנת להרתיע נהגים ולשמור על בטיחות בדרכים וחשוב לדעת מהם העונשים המוטלים וממה להימנע. מנהיגה ברמזור אדום דרך עקיפה בפס הפרדה רצוף ועד נהיגה תחת השפעת סמים ו/או אלכוהול.

כמה נקודות כבר צברתם ואיך הן ישפיעו עליכם?

משרד התחבורה יכול לעקוב אחר נהגים סוררים על ידי שיטת הנקודות. שיטת הניקוד נחשבת לאמצעי לצרכי מעקב אחר עבירות תעבורה של נהגים והנקודות מחושבות ומצטברות על פי חומרת העברה ולפיהן יוטלו עליו אמצעי תיקון. הנקודות תקפות החל מיום ביצוע העבירה, זאת על פי משרד התחבורה, למשך שנתיים למי שצבר עד 20 נקודות ולמשך 4 שנים למי שצבר 22 נקודות או יותר ובכל מקרה נקודות יישארו תקפות כל עוד לא בוצעו אמצעי התיקון שהוטלו.
נהג נדרש לבצע קורס נהיגה מונעת תוך חצי שנה אחרת רשאית רשות הרישוי להתלות את רישיון הנהיגה שלו. במקרים חמורים של הצטברות נקודות ובמידה והנהג ביצע את אמצעי התיקון הוא יכול לקבל פסילת רישיון ויהיה עליו לבצע תיאוריה וטסט מחדש, כל עוד לא מדובר בפסילה לצמיתות.

נהג חדש או ותיק? זו השאלה!

יש הבדלים שונים בין הסנקציות שמוטלות על נהגים חדשים ונהגים ותיקים. למשל, במקרה שנהג חדש נתפס בגין עבירות תנועה חמורות על פי חוק, רישיונו נשלל לשלושה חודשים והוא מחויב לעבור מבחן תיאוריה וטסט חדש, למשל, במקרה של עקיפה לא חוקים או נהיגה תחת השפעת אלכוהול.
נהגים רבים נתפסים על נהיגה מופרזת, כשחשוב להבין שהשוני בעונש על עבירה זו קשור בסוג הכביש – עירוני או בין עירוני. הקנסות גבוהים ונעים בין 250-750 ₪ בממוצע תלוי בחריגה מהמהירות המותרת וכדאי להימנע ממהירות מופרזת במיוחד לאור העובדה שיש שילוט ברור ומי שמשתמש גם ב-WAZE יכול לקבל מושג על החריגה מהמהירות המותרת בזמן אמת ולתקן את מהירות הנסיעה.

סטיות מנתיבים וחנייה לא חוקית

מהנתונים הסטטיסטיים שמפרסם משרד התחבורה בדוחות השנתיים עולה שמרבית הדוחות במדינת ישראלים ניתנים על מהירות, חנייה, אי ציות לתמרורים, סטיות ונתיבים ואי נקיטת אמצעי זהירות. כמו כן, יש השפעה לרכב בו נוהגים על הנסיעה כשכיום יש מנגנוני בטיחות ואזהרה מיוחדים של רכבים מתקדמים שמתריעים בזמן אמת על חריגה מהנתיב ויכולים גם לבלום במידה והם מזהים שיש צורך לבלום ואפילו מסייעים בתיקון החנייה. משקל עודף של רכב גם יכול לגרום לשלילת רישיון הנהג ולכן, חשוב מאוד להימנע ממשקל עודף וגם מהתקנה לא תקינה של משא על הרכב או התקנת אופניים. כשמתקינים מנשא לאופניים, לדוגמא, יש להתקין לוחית זיהוי כך שיראו מהו מספר הרכב גם כאשר מותקנים עליו האופניים.

חשוב מאוד לברר מה נחשב לעבירת תנועה ומהן הסנקציות המוטלות כולל כיצד מחושבת שיטת הנקודות החדשה, על מנת להימנע מביצוע עבירות תנועה ולשלם ביוקר. ניתן לגשת לייעוץ משפטי אצל עו"ד מומחה לדיני תעבורה כדי להתנהל נכון מול הרשויות בייצוג וניהול התיק שלכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.