משכנתא בפרויקט פינוי בינוי

אחד הפרויקטים החשובים ביותר שמתבצעים ברשויות מקומיות שונות, לצורך התחדשות ושיפור איכות החיים במקום, אלה פרויקטים של פינוי בינוי. מדובר על פרויקטים ייחודים במסגרתם מפנים את כל הדיירים מהמבנה, הורסים אותו, בונים מבנה מחודש, גדול יותר, והם מקבלים בו דירות מחודשות, כאשר אל המבנה נכנסים גם דיירים חדשים שהקבלן יכול למכור להם דירות חדשות שהוא בונה במקום.

אחת הבעיות שלא מעט דיירים ויזמים נתקלים בו במסגרת פרויקטים של פינוי בינוי, זה כל הנושא של משכנתא. בעיקרון, בדרך כלל מדובר על אלמנט מעט בעייתי, גם אם לא מדובר בפרויקט כזה, הרי הבנקים לא ממהרים לשחרר משכנתאות ויש צורך להציג הון עצמי ועוד שורה של אלמנטים בשביל לקבל את המשכנתא המיוחלת. אחת כמה וכמה זה נכון כשמדובר בפרויקט מסוג זה.

לפני שנסביר איך מקבלים משכנתא בפרויקט פינוי בינוי, צריך להבין ממה נובעת הבעייתיות. ראשית, מדובר מבנה שלא בהכרח ברור מתי יבנה, איך יבנה וכיצד. הרבה פעמים הקבלן, היזם, צריך לדאוג לאמצעי מימון מצד הדיירים ועבורם, בשביל שהוא יוכל להוכיח שאכן יש לו אפשרות לבצע פרויקט כזה, מה שאומר שיש פה מלכוד, מצד אחד הדיירים צריכים להציג מימון, מצד שני, הקבלן צריך להוכיח שיש לו אפשרויות לממן את הפרויקט בשביל לקבל את הכסף להוביל ולהוציא אותו לפועל. אלה דברים לא פשוטים שיכולים לגרום לכך שהפרויקט ייפול בשלב מסוים. בוודאי אם חלק מהדיירים מתנגדים או שאין להם יכולת לשלם עליו.

חשוב להדגיש, מעבר לבנקים עצמם, הרי שיש גורמים פרטיים שיכולים לעזור במתן סיוע למימון, בין אם זה לדיירים ובין אם זה לקבלן עצמו. מעבר לכך, כל מי שזקוק לסיוע, מוטב שיתייעץ עם גורמים שונים, במטרה לבחון את האופציות שעומדות לרשותו, זאת על מנת שלא יווצר מצב שהוא ייקח משכנתא בתנאים לא מתאימים, ייכנס לפרויקט שאין לו יכולת אמיתית לממן אותו.

כיצד משיגים משכנתא עבור פרויקט פינוי בינוי

אחת הבעיות העיקריות של השגת מימון, משכנתא לפרויקטים כמו פינוי בינוי זו אזהרה שמופיעה בין  אם זה דרך הקבלן ובין אם זה דרך הבנקים השונים בכל מה שקשור למימון הפרויקט. כך למשל, אנחנו יכולים למצוא אזהרות בדבר היכולת לממן את הפרויקט, אזהרות בגין כל מה שקשור לרישום על הקרקע, בוודאי כאשר הקבלן רושם אזהרה כזו, בין אם זה בשביל להגן על עצמו מפני קשיי מימון ובין אם זה בשביל למנוע מצב שהדיירים יקבלו משהו לפני שהם ישלמו עליו.

הבנקים כמובן מתייחסים לאותן אזהרות ונוהגים על פיהן. לכן אם אנחנו רוצים לקבל משכנתא במסגרת פרויקט פינוי בינוי, הרי שאנחנו צריכים לדאוג שאותה הערת אזהרה תבוטל או שהקבלן יספק לנו אישור שלמרות אותה אזהרה, אנחנו אכן יכולים לבצע את העסקה.

בכל מקרה, אם אנחנו רוצים לקבל משכנתא ולבצע את הפרויקט, חשוב מאוד שאנחנו נגיע בצורה מאורגנת, שיהיה ברור לכל שאכן יש רוב בקרב הדיירים ליצירת הפרויקט, חשוב לוודא שיש ליזם ולקבלן את המימון הנדרש, וכן שאנחנו יכולים להיות בטוחים שאכן הכל ייצא לפועל כמו שאנחנו מצפים שיקרה.

אחרת אנחנו עלולים להתחיל בתהליכים ללא שום סיבה, מה שגם עלול לגרום לנו להוצאות מיותרות וכמובן, ללא שום צורך אנחנו עלולים למצוא את עצמנו לוקחים משכנתא מהבנק בתנאים כאלה ואחרים, למרות שאין לכך שום סיבה אמיתית. המשכנתא, אמורה לזרז את התהליך ולאפשר את יציאתו של הפרויקט שלנו לפועל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.