מרביתנו נתקלנו לא פעם בסיטואציה הזו במחוזותינו – אנו מקבלים הצעת מחיר מאיש מקצוע ומוצעת לנו בקריצה קלה הנחה במחיר "ללא חשבונית". לא תמיד אנו נותנים את הדעת לכך שמדובר למעשה בעבירה פלילית לכל דבר ועניין… 

חשוב שנדע, כל סוגי ההכנסות החייבות במס שאינן מדווחות מהוות העלמת מס ועשויות לחשוף את המעורבים לעונשים כבדים. למעשה, התופעה של העלמת הכנסות נחשבת נפוצה למדי בישראל ורבים נוטים להקל בה ראש. רשות המיסים פועלות בשנים האחרונות במגוון ערוצים על מנת להילחם בתופעה ובכל מקרה בו ניתפס נישום במעשה, ייתכן מאוד כי מעבר לקנסות שייגבו ממנו, הוא גם עלול למצוא עצמו ניצב בפני הליך פלילי. כדי שיהיה באפשרותכם "לשמור על עצמכם" בעניין, ריכזנו כאן כמה נקודות שחשוב לדעת על העלמת הכנסות.

מה ייחשב כהעלמת הכנסה?

אי רישום הכנסה ייחשב כהעלמת הכנסה המהווה עבירת מס ככל שנעשתה במזיד וללא כל הצדק חוקי, כאשר חובת ההוכחה על הצדק אי הרישום ההכנסה מוטלת על החשוד. אי רישום ההכנסות יכול לבוא לידי ביטוי בשני מופעים עיקריים:

מהו העונש על העלמת הכנסה בזדון?

ככל שיוחלט להגיש כתב אישום בעניינך, מאפשר מתחם הענישה החל בישראל לגזור גם על נאשמים שעשו טעויות ברישום הכנסתם ללא כוונת זדון עד שנת מאסר בפועל וקנסות כבדים וככל שמדובר ברישום כוזב או אי דיווח במזיד, עד 7 שנות מאסר בפועל!

כיצד מומלץ לפעול מול חשד להעלמת מס?

  1. חשוב שנפנים זאת, עבירות מס עשויות לגרור עונשים כבדים ובתי המשפט נאבקים בה כיום ביד קשה, לכן הצעד הראשון והקריטי ביותר שעלינו לעשות הוא להסתייע בייצוג משפטי. ככל שנפנה לאיש מקצוע בהקדם, קיימים צעדים שניתן לנקוט בהם כדי להימנע מהגשת כתב אישום ונשיאה בעונשים חמורים.
  2. ככל שעבירת המס שלך מצויה כעת ברמת החשדות בלבד ורשות המיסים טרם פתחה בהליכים, ייתכן מאוד שעדיף יהיה לבצע גילוי מרצון. נוהל זה, מאפשר לכל אדם בעל הכנסה חייבת הנמוכה מחצי מיליון ₪ להצהיר על סכומים שטרם הוצהרו ולהסדיר את חובותיו ללא הגשת כתב אישום.
  3. גם אם כבר החלו ההליכים נגדך, ניתן יהיה להגיע להסדר מול רשויות המס ולשלם קנס משמעותי מבלי להגיש כתב אישום. כדי לשפר את הסיכויים לקבלת ההסדר, מומלץ לנקוט בהליך זה לפני הקראת כתב האישום. עורך דין מנוסה ומוכשר יסייע לך לשאת ולתת מול רשויות המס ולהשיג עבורך את ההסדר המתאים ביותר לצרכים והמצב שלך. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.