מפגש עם שוטרים, יכול מאוד לא נעים, בטח ובטח אם אנחנו חשודים בביצוע עבירה מסוימת. גם אם אנחנו יודעים, בתוך תוכנו, שיש כללים ברורים מה מותר לשוטר לעשות ומה לא, הרי שכל מפגש כזה יכול להיות טראומתי, בפרט אם מעולם לא מצאנו את עצמנו במצב הזה ואין לנו מושג מה לעשות.

לא מעט אנשים מוצאים, בצדק או לא בצדק, נאלצים להתמודד עם סיטואציה כזו, בה שוטר ניגש אליהם לברר פרטים, להזמין אותם לחקירה/תשאול, לעצור אותם, או לכל דבר אחר. המפגש הזה יכול להשאיר אצלם טראומה לא קלה. אך יחד עם זאת, ישנם גורמים שיכולים לעזור להם להתגבר על כך, ויש להם זכויות שנועדו להגן עליהם.

איך צריך להתנהל בעת מפגש עם שוטר

באופן טבעי, יש הבדל בין מפגש עם שוטר במקרה בו אנחנו חשודים במעשה מסוים לבין מפגש בו השוטר בא לעזור לנו, אחרי שנפלנו קורבן למעשה פלילי של אדם כזה או אחר. במקרה הראשון, ההתייחסות אלינו תהיה שונה. יחד עם זאת, גם אז לצד החובות המוטלות עלינו, ישנן זכויות שמגיעות לנו.

למשל, אנחנו חייבים להזדהות בפני השוטר ואסור לנו להימנע מכך. אם השוטר מבקש מאיתנו תעודת זהות או כל דבר אחר, אנחנו צריכים להזדהות. כמו כן, אם הוא מבקש לעצור אותנו, מסיבה כזו או אחרת, אזי שאנחנו חייבים להתלוות אליו ואסור לנו להתנגד למעצר.

יחד עם זאת, אנחנו יכולים לדרוש שיהיה איתנו עורך דין פלילי אשר ילווה אותנו במהלך המעצר והחקירה, זאת על מנת שנדע כיצד להתנהל וכן על מנת שהוא יוכל לשמור עלינו ועל הזכויות שלנו מול המשטרה. מוטב לנו להימנע מהתמודדות עם המשטרה באופן עצמאי. אם לשוטרים יש צו חיפוש, הרי שעלינו לאפשר להם לחפש במקום מבלי להפריע או למנוע מהם את זה.

איך עורך דין פלילי יכול לעזור?

כאמור, הגורם המשמעותי ביותר שיכול לעזור לנו להתמודד עם המשטרה, הוא עורך דין פלילי. מדובר על עורך דין אשר יכול ללוות אותנו, החל מהשלב של החקירה ועד לשלב המשפט ואף מעבר לזה. הוא ידאג שכל הזכויות שלנו יכובדו, שהמשטרה לא תפעל מחוץ לתחום הסמכות והאחריות שלה, וכן אם היא תפעל כך, אזי עורך דין פלילי ידע לטפל בכך בהתאם.

למשל, אם המשטרה מפעילה לחצים, פועלת באופן שעלול לפגוע בזכויות שלנו כנחקרים, משתמשת בכלים ואמצעים אסורים ועוד, הרי שהוא ידע כיצד לנהוג, בין אם זה בזמן אמת ובין אם זה בשלבים מאוחרים יותר במהלך המשפט, בשביל להוכיח שהחקירה לא היתה חוקית ולכן אי אפשר להשתמש בתוצרים שלה במהלך המשפט. כל פרט קטן יכול לעזור לנו בשביל להוכיח את צדקתנו ולזכות אותנו מהמקרה באופן מוחלט.

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.