מחיקת רישום פלילי – מדוע זה חשוב

אנשים שעומדים כנגדם רישומים פליליים עקב מעשים שהם ביצעו בעברם, יודעים עד כמה הרישומים האלה יכולים להיות משמעותיים. הם יכולים להשפיע עליהם בהיבטים שונים, שכן ניתן לאתר אותם, ובמקרים מסוימים, הם בעצמם צריכים לספק תעודת יושר מהמשטרה עבור תפקידים שונים, וברגע שקיים רישום כזה, אז זה בעייתי להנפיק תעודה כזו.

המדינה מכירה בכך שיש אנשים אשר ביצעו עבירות פליליות בהיותם קטינים או לאחר מכן, ואחרי שהם ביצעו את עונשם אז הם השתקמו וחזרו למוטב. לכן יש לתת להם הזדמנות שנייה להשתלב בחברה. ייתכן מאוד שעם הזמן, מהיום בו ביצעו את העבירה ועד היום, הם כבר הקימו משפחה, ומצאו עבודה, אך עדיין, הרישום יישאר ועלול להשפיע עליהם בהיבטים שונים.

לכן המדינה מאפשרת לבצע מחיקת רישום פלילי בתנאים שונים. הרעיון הוא, שלא יהיה תיעוד לרישום אלא לצרכים פנימיים של המשטרה, למשל, אם במקרה ובוצעה עבירה דומה או במקרים אחרים. בכל מקרה, ברגע שהרישום נמחק, אז יהיה קל יותר למבצע העבירה להתקבל לעבודות ותפקידים מסוימים.

לפני שאנחנו נסביר מתי אפשר למחוק רישום פלילי וכיצד,חשוב להדגיש כאן, לא על כל עבירה זה אפשרי. מי שביצע רצח, עבירות אלימות, עבירות מין, שאין אפשרות לבטל את הרישום. הסיבה היא ברורה, חומרת העבירה והחשש שמבצע העבירה יבצע אותה שנית וכך יפגע באנשים נוספים. לעומת זאת על עבירות אחרות, כולל עבירות מסוג פשע וכן אפשרות מסוג עוון, אפשר לבקש מחיקה, וזה כולל עבירות סמים, גניבות, פריצות ועוד.

צריך להדגיש עוד נקודה, קיים הבדל בין אפשרויות המחיקה בין עבירות של קטינים לבין עבירות של בגירים. במקרה של קטינים משך הזמן מרגע ביצוע העבירה ועד הבקשה לביטול הרישום הוא קצר יותר, 7 שנים בעבירה מסוג פשע, 5 שנים בעבירה מסוג עוון, אצל בגירים לעומת זאת, משך הזמן הוא 10 שנים במקרה של עבירה מסוג פשע ו-7 שנים בעבירות מסוג עוון.

חשוב להדגיש, היחידים שיכולים להגיש את הבקשה, הם מי שהרישום מתייחס אליהם. כלומר, מי שביצע את העבירה. יש להסביר את נסיבות המקרה, לצרף בקשה לביטול הרישום ואם אפשר להוסיף גם המלצות ממקורות שונים (צה"ל, מקומות עבודה, מוסדות לימודים) בשביל שיהיה ברור מדובר נכון לבטל את הרישום.

מה בין מחיקה לבין חנינה

כפי שאנחנו יודעים, לצד הרעיון של מחיקת רישום פלילי, קיים גם מוסד החנינה. מדובר על אפשרות לבקש מנשיא המדינה לחון איתו על עבירות שביצענו, הנשיא יחליט האם נכון לעשות זאת. הוא יכול לעשות את זה במהלך השנה והוא יכול לעשות את זה לקראת חגים מסוימים, כמו למשל ראש השנה או יום העצמאות. כמו כן, יש מקרים בהם לרגל יום כיפור, הנשיא מעניק חנינות.

לפני שנסביר את ההבדל, חשוב להדגיש שבדרך כלל נשיאים לא נוהגים להנפיק חנינות על ביצוע עבירות מסוימות, למשל, אלימות, מין, סחר בסמים ועבירות אחרות שהובילו לפגיעה באנשים ובפרט בחלשים.

ההבדל בין חנינה לבין מחיקת רישום פלילי, הוא שחנינה מוענקת למי שמבצע את העונש בפועל, קרי יושב בכלא. המטרה היא, לחסוך ממנו את זמן הישיבה הממושך, בתנאי שהוא יודה בביצוע העבירה, יקבל עליה אחריות ויביע חרטה.

מה שכן, בעת קבלת החנינה רשאי הנשיא לקצר את תקופת הזמן שתאפשר ביטול מחיקת רישום פלילי, כך שלא יהיה צורך לחכות עד שכל התקופה תושלם. זה תלוי כמובן בסוג העבירה, וכן זה תלוי מתי העבירה בוצעה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.