עולם המשפט, כפי שאנחנו יודעים, מורכב משני חלקים עיקריים. המשפט האזרחי והמשפט הפלילי. בעוד שבחלק הראשון, אנחנו יכולים להיות תובעים ונתבעים, הרי שבחלק השני, קרי הפלילי, אנחנו יכולים להיות אך ורק נתבעים, שכן המדינה היא התובעת בשם אינטרס הציבור.

על מנת להגן על עצמנו מפני תביעות בדין הפלילי, אנחנו צריכים לשכור את שירותיו של עורך דין המתמחה בדין הפלילי. מדובר על תחום נרחב מאחר והוא מתייחס לכמות גדולה של נושאים. למשל, עבירות מין, אלימות, רצח, סמים, הלבנת הון, גניבות ועוד.

כיצד יכול עורך דין לעזור לנו?

עורך דין פלילי משרת את האינטרסים שלנו במספר רבדים. זה מתחיל בשלב הראשון בו אנחנו מוזמנים לחקירה או נעצרים (במידה ואנחנו נתפסים בעת ביצוע עבירה או בחשד לביצוע עבירה באופן מיידי). אז הוא ייצג אותנו מול המשטרה, במטרה שנקבל את כל הזכויות שלנו במעצר ובחקירה, וכן על מנת לשחרר אותנו בהקדם הביתה.

בשלבים הבאים הוא ייצג את האינטרס שלנו, מול המשטרה והפרקליטות בתהליך החקירה, אם זה יגיע לבית המשפט אז הוא ייצג אותנו גם במקרה של משפט. במידה ואנחנו נימצא אשמים, אז גם אחרי שהמשפט ייגמר, הוא ימשיך לייצג אותנו, הן לצורכי ערעור והן על מנת שנוכל נקבל את כל הזכויות שמגיעות לנו (כאסירים או בכל סטטוס אחר שנמצא בו).

כיצד בוחרים עורך דין?

כפי שאנחנו יכולים להניח, ישנם לא מעט עורכי דין בישראל שמתמחים בדין הפלילי. מאחר ומספר עורכי הדין בישראל גדל עם השנים בצורה משמעותית, והדין הפלילי מאוד התרחב, אז לא מעט פנו לתחום זה. לכן לא נתקשה למצוא עורך דין המתמחה בדין הפלילי, אך עלינו לדעת כיצד לבחור עורך דין מקצועי ומנוסה.

הבחירה בעורך דין עם ניסיון היא משמעותית, מאחר ותיקים בדין הפלילי יכולים להשפיע על החיים שלנו, בכל גיל ובכל מצב. יחד עם זאת, בהתאם לסוג העבירה ובהתאם לעבר הפלילי, שיש או אין לנו, אנחנו צריכים להחליט איזה עורך דין לשכור. למשל, אין טעם לשכור עורך דין יקר למקרה קטן.

מעבר לניסיון ולמקצועיות, חשוב לבחור עורך דין שיוכל לספק לנו שירות מהיר, בשביל לקדם את העניינים שלנו בהקדם.  אם מדובר במקרה עם נוכחות תקשורתית, רצוי לבחור עורך דין שידע לייצג אותנו גם בהיבט הזה.

כיצד עורך דין מייצג את לקוחותיו בדין הפלילי

בדין הפלילי הכלל הוא מאוד ברור. כל אדם זכאי עד שהוכח אחרת, וחלה על התובע, קרי המדינה, החובה להוכיח את אשמתו. לכן, המטרה של עורך דין פלילי היא לסתור את טענות המדינה ולהוכיח שאינן נכונות. הוא לא צריך להוכיח בהכרח שהלקוח שלו חף מפשע, אלא שטענות המדינה בדבר אשמתו, אינן נכונות וכך הוא יפעל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.