אחד הרגעים הקשים ביותר בחייו של אדם, הוא כשנודע לו שיש כוונה להגיש נגדו כתב אישום. זה יכול לקרות בסיטואציות שונות, אחרי שהמשטרה מבצעת חקירה, סמויה וגלויה, מעבירה את הממצאים שלה לפרקליטות וזו מחליטה שיש להגיש נגדו כתב אישום בדבר עבירה כזו או אחרת. 

עוד לפני כן, עליו להיעזר בעורך דין פלילי שיהיה מסוגל לייצג אותו, בין אם זה מול המשטרה בחקירות ובין אם זה מול הפרקליטות. בכל אחד מהשלבים, יפעל עורך הדין במטרה אחת, להביא לביטול כתב האישום נגד הלקוח שלו. 

כתב אישום, אף על פי שזה נשמע דבר מאוד קשה ומאיים, עדיין איננו סוף הסיפור. עצם זה שיש כתב אישום לא אומר עדיין שהנאשם הורשע, לא אומר עדיין שאכן הוא אשם. כפי שאפשר להבין, ניתן להביא לביטולו של כתב אישום וגם אם זה לא מצליח, הרי שניתן תמיד להתמודד עם הטענות בבית המשפט ולשכנע את השופט, שהנאשם בעצם חף מפשע. 

כיצד מביאים לביטול כתב אישום

ביטול כתב אישום מתאפשר במספר שלבים. בשלב השימוע מול הפרקליטות, בשלב המשפט וכן בשלבים אחרים, כאלה שאינם מובילים למשפט אבל אחרי שלב השימוע. בכל אחד מהשלבים הנ"ל, ינסה עורך דין פלילי לבטל את האישום נגד הלקוח שלו בטוענות שונות. 

השלב הראשון בו ניתן לבטל כתב אישום הוא בשימוע מול הפרקליטות. אז אפשר לעלות טענות שונות מדוע צריך לבטל את כתב האישום, החל מטענות שמפריכות את טענת הפרקליטות וכלה בטענות כמו גיל, מצב רפואי או טענות אחרות שישכנעו את הפרקליטות שניתן לבטל את כתב האישום מבלי לסכן את הציבור. חשוב לציין, אפשר לטעון לביטול כתב אישום גם בטענה שלה היעדר שימוע. 

שלב אחר בו ניתן לבטל כתב אישום, הוא לפני המשפט, בטענות של טעויות טכניות שנגרמו על ידי המשטרה או הפרקליטות, על כן אין זה הוגן, אין זה חוקי, להביא למימוש כתב האישום. בין היתר אפשר להשתמש גם בטיעונים כמו התיישנות, העדר סמכות ועוד. 

צריך להדגיש, יש לזמן שחלף משמעות גדולה. שכן אם עבר הרבה זמן ממועד החקירה ועד כתב האישום, הרי שהנאשם בינתיים התבגר, הזדקן, מצבו הרפואי והנפשי בוודאי השתנו, יש גם להתייחס לעינוי הדין שעבר הנאשם בזמן הזה. 

מה צריך בשביל לבטל כתב אישום

כמו שאנחנו יכולים לשים לב, ביטול כתב אישום נעשה בטוענות שונות, טכניות ואחרות. על כן, בשביל להצליח בביטול, חייבים להיעזר בעורך דין פלילי מנוסה, עורך דין שמסוגל לשים לב לפרטים הכי קטנים שיש ולנצל אותם בצורה נכונה. אי אפשר להצליח בלי לקרוא נכון את המצב ולנצל אותו בצורה נכונה. 

במידה ואכן מצליחים בכך, הרי שניתן להביא למחיקת רישום פלילי וחזרה לחיים סדירים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.